Двајца соработници на Навални ставени на списокот на терористи и екстремисти

Од:

Двајца соработници на затворениот руски опозициски лидер Алексеј Навални се ставени на списокот на терористи и екстремисти, објави денеска агенцијата „Франс прес“.

Агенцијата се повика на податоците на Федералната служба за финансиско следење, наведувајќи дека станува збор за Иван Жданов и Леонид Волков, кои биле одговорни за антикорупцискиот фонд на Навални, односно за регионалната мрежа на неговата организација до забраната за работа во јуни 2021 година. Жданов и Волков се во егзил.

Навални, еден од најгласните критичари на рускиот претседател Владимир Путин, беше затворен минатиот јануари по враќањето од Германија. Во Германија се лекуваше од труење, зад кое, како што тврди, стои Кремљ, но тоа Москва го демантира.

Би можело да ве интересира

Навални: Ниту една секунда не жалам што се вратив во Русија, не плашете се

Ана Ололовска

Ќерката на Навални бара ЕУ да реагира на режимот на Путин

А1он

Навални добитник на наградата Сахаров за 2021 година

А1он

Навални повторно обвинет за екстремизам

А1он

Авганистанските жени и Навални меѓу номинираните за наградата Сахаров на ЕП

А1он

Движењето на Навални ги обвини Гугл и Епл дека попуштиле пред уцените на Кремљ