Двајца цивили загинаа во украинскиот ракетен напад на Крим

Од:

Двајца цивили загинаа синоќа во украински ракетен напад врз областа Симферопол на Крим, изјави лидерот на Крим Сергеј Аксјонов.

Тој на Телеграм напиша дека во нападот била погодена и комерцијална зграда во близина на градот Алушта, која била празна во моментот на нападот, пренесе ТАСС.

Алушта се наоѓа на околу 46 километри јужно од главниот град на Крим, Симферопол.

Би можело да ве интересира

Украина: Русија лансираше 10 дронови во текот на ноќта, сите ги уништивме

Декларацијата на мировниот самит за Украина ја потпишаа 80 земји, но не и земјите на БРИКС

A1on

Буданов: Украинските сили со 70 дронови го нападнаа рускиот аеродром во Ростовската област

Горан Наумовски

Русите го напаѓаат Киев

Претседателката Сиљановска Давкова ќе учествува на Конференција за обнова на Украина во Берлин

Предраг Петровиќ

Орбан: Западот сака воено да ја победи Русија за да го задржат богатството на Украина

Горан Наумовски