Дора Бакојани кандидат за генерален секретар на Советот на Европа

Од:

Поранешната министерка за надворешни работи на Грција Дора Бакојани е кандидат за генерален секретар на Советот на Европа, објави денеска организацијата.

Повикот за поднесување на кандидатури за заменик на актуелниот генерален секретар, Торбјорн Јагланд е завршен. Четворица кандидати се пријавиле, меѓу нив и Дора Бакојани, која беше шефица на грчката дипломатија кога Атина го блокираше членството на Македонија во НАТО во 2008 година.

Другите тројца кандидати се белгискиот министер за надворешни работи, Дидие Рејндерс, хрватската министерка за надворешни работи, Марија Пејчиновиќ Буриќ и поранешниот литвански премиер, Андриус Кубилиус.

Конечната одлука треба да биде донесена до јуни годинава, а новиот генерален секретар на Советот на Европа ќе ја преземе функцијата во октомври.

Советот на Европа е европска организација различна од Европска унија, таа брои 47 членови, меѓу кои и Македонија и се занимава со човекови права и демократија.

Би можело да ве интересира

Турчинка и Норвежанец во борба за местото помошник-генерален секретар на Советот на Европа

А1он

Грција го презеде претседателството со Комитетот на министрите на Советот на Европа

Ана Ололовска

Грција денеска го презема претседателството во Советот на Европа

Ана Ололовска

Совет на Европа: Владите не смеат да ја користат кризата за замолчување на новинарите

Ана Ололовска

КПТ на Советот на Европа го осудува полициското насилство во Грција

Ана Ололовска

Мијатовиќ: Слободата на печатот не смее да биде поткопана со мерки за борба против дезинформациите за Ковид-19

Ана Ололовска