Дипломат на НАТО: САД размислуваат за префрлање војници од Западна во Источна Европа

Од:

САД размислуваат во следните неколку недели да преместат дел од своите војници стационирани во Западна Европа во Источна Европа, изјави за британските медиуми дипломат од НАТО, во услови на ескалација на тензиите меѓу Украина и Русија.

dobivaj vesti na viber

-Ова се однесува на американската војска која веќе се наоѓа во Европа, изјави дипломатот, кој сакаше да остане анонимен, потврдувајќи го извештајот на весникот „Њујорк Тајмс“ во кој се вели дека американскиот претседател Џо Бајден размислува да испрати американски војници во балтичките и источноевропските сојузници.

НАТО денеска соопшти дека ги става своите сили во состојба на подготвеност и дека Источна Европа ја опремува со повеќе бродови и борбени авиони, што Русија го осуди како ескалација на тензиите околу Украина.

Дипломатот кажа дека потенцијалното преместување на војската ќе биде постепено и дека до пополнувањето на празнината на НАТО на источното крило може да се случи во наредните недели.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Борел: Силна поддршка за влез на Шведска и Финска во НАТО

Финскиот парламент се изјасни за влез во НАТО

Нинсто: Ќе се договориме со Турција за влезот на Финска во НАТО

Ана Ололовска

Парламентот на Финска одлучува за пријавата во НАТО

Ана Ололовска

Линде го потпиша барањето на Шведска за влез во НАТО

Ана Ололовска

Десетина автобуси со војници вечерва го напуштија Азовстал

А1он