Десетици илјади домаќинства без струја заради бури и торнадо во Полска

Од:

Речичси 55 илјади домаќинства останаа без електрична енергија ноќеска откако бури и поројни дождови ја погодија јужна Полска.

Телевизискиот канал ТВН 24 јави за ретката појава во таа држава – торнадо кое уништило најмалку 50 домови. Повредени се две лица.

Околу 400 спасувачи работат на справување со последиците од бурите кои оштетиле или уништиле над 230 куќи. На некои места паѓал град со големина на јајце. Метеоролошката служба објави дека е можно и други делови од државата да бидат погодени од невремето.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Два тона ѓубриво фрлени пред домот на рускиот амбасадор во Полска

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Жена од Полска сруши Гинисовиот рекорд: Помина повеќе од три часа „закопана“ во мраз

Полска: Уапсени поранешниот министер Камински и неговиот заменик

Полски шахист одби да се ракува со рускиот велемајстор, кој е жесток поддржувач на Владимир Путин

Предраг Петровиќ

Украинска ракета падна во Полска

ВИДЕО: Уште еден украински камионџија умре поради блокадата на полската граница