Британското разузнавање: Русите се обидуваат да ги одвлечат Украинците во Бахмут

Од:

Британското Министерство за одбрана го објави најновиот извештај на своето воено разузнавање за ситуацијата во Украина. Во него се наведува дека во текот на изминатите три дена, руските сили развија претходни помали напади околу градовите Павлијивка и Вухледар.

Според извештајот, руските команданти веројатно се обидуваат да развијат нова оска за напредување во регионот Доњецк со цел да ги одвлечат украинските сили од секторот Бахмут, каде што со месеци се водат тешки борби за контрола на истоимениот град.

Постои реална веројатност Русија да продолжи да освојува помали делови од територијата локално во тој сектор, но малку е веројатно дека Русија има доволно слободни сили во областа за да постигне оперативно значаен пробив, се вели во извештајот.

Би можело да ве интересира

Русите зазедоа уште едно село во Луганската област

Тотален колапс: Колони луѓе бегаат од Украина

ВИДЕО: Голем украински напад на Крим, експлозии во два руски града

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Зеленски ги откажа сите патувања, Русите влегуваат во Вовчанск, украинските сили се повлекуваат

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Украинците се потешко ја бранат харковската област: Ги искористивме сите сили, на работ сме

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Снимки од упадот на руските сили во Вовчанск, се водат улични борби

Катерина Ѓуровски