Британски министер за одбрана: Лондон му дозволи на Киев да го нападне Крим со нашето оружје

Од:

Британскиот министер за одбрана Грант Шапс призна дека Лондон му дал дозвола на Киев да го нападне Крим со оружје што го снабдува Велика Британија, бидејќи го смета полуостровот за дел од Украина.

– Како што знаете, дадовме дозволи за употреба на оружје на територијата на Украина, вклучително и Крим, за кој сметаме дека е составен дел на Украина – изјави Шапс на конференцијата „Си Пауер“ во Лондон.

Тој посочи дека Велика Британија секогаш ќе дозволува употреба на своето оружје во Украина и во другите земји само во целосна согласност со меѓународното хуманитарно право, пренесе „Скај њуз“.

Би можело да ве интересира

Осудена најбогатата британска фамилија

Повеќе од 52.000 украински војници поминале обука како дел од помошта на ЕУ за Украина

Пентагон: Употребата на оружје на Украина од САД не е ограничена само на Харков

Горан Наумовски

Украина: Русија лансираше 10 дронови во текот на ноќта, сите ги уништивме

Декларацијата на мировниот самит за Украина ја потпишаа 80 земји, но не и земјите на БРИКС

A1on

Буданов: Украинските сили со 70 дронови го нападнаа рускиот аеродром во Ростовската област

Горан Наумовски