Братот на градоначалникот на Киев вели дека животот полека се враќа во украинската престолнина

Од:

Владимир Кличко, брат на градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, зборуваше за Би-Би-Си, при што рече дека главниот град на Украина полека се враќа во живот.

dobivaj vesti na viber

Поранешниот боксерски шампион вели дека сообраќајот се зголемува, повеќе луѓе се на улиците и се слуштаат помалку сирени за воздушни напади.

Но, тој предупредува дека стапката на луѓе кои се враќаат треба да се забави, велејќи дека ако сите се вратат одеднаш, тоа ќе „предизвика компликации“.

Кличко оцени дека ситуацијата во Киев е тешка поради оштетената инфраструктура и проблемите со снабдувањето со храна и вода. Патиштата сè уште се блокирани за да се спречи инвазијата на руските сили.

Тој, исто така, предупреди дека се уште постои опасност од руско гранатирање на главниот град.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Околу 40 проценти од украинската елекетрична мрежа е вон функција

А1он

Во експлозијата во украинската амбасада во Мадрид, повреден чувар

Ана Ололовска

Писмо бомба експлодира во украинската амбасада во Мадрид

Горан Наумовски

Кличко: Нема да дозволиме Путин да ни го украде Божиќ, во Киев ќе има новогодишни елки

А1он

Украина: Руски војници силувале петгодишно девојче

А1он

Во Киев вонредни исклучувања на струјата