Бомба од Втората светска војна експлодира во Британија

Од:

Бомба од Втората светска војна пронајдена во градот Грејт Јармут во Обединетото Кралство експлодираше денеска додека се работеше за нејзино деактивирање, предизвикувајќи огромна детонација која се слушаше со километри.

Експлозијата на бомбата предизвика густ облак од чад, а полицијата во Норфолк соопшти дека нема извештаи за повредени.

Воени експерти се обидуваа да ја деактивираат бомбата кога се случи непланираната детонација.

На социјалните мрежи очевидци објавија дека слушнале силен тресок и дека почувствувале како се тресат зградите одалечени дури 24 километри.

Пред експлозијата, полицијата постави кордони затворајќи ги патиштата кон овој дел од градот и инсистираше на евакуација на стотици луѓе кои живеат во „црвената зона“.

Би можело да ве интересира

Во Англија пациентите на кардиологија чекаат повеќе од една година за лекување

Серијата апсења низ Англија, тројца мажи се обвинети за шпионажа

Евакуација во Ниш, ќе се дислоцира стара, но моќна бомба на НАТО

Горан Наумовски

Поради наводно подметната бомба евакуирана болница во Москва

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Голем пожар во Саутемптон, клубот го одложи вечерашниот натпревар

Експлодира бомба во центарот на Атина, оштетена зградата на Министерството за труд