Бегалците од Украина стануваат се поранливи на трговија со луѓе

Од:

Бегалците од Украина стануваат се поранливи на трговците со луѓе додека беснее војната, се вели во новиот извештај, во кој се бара регистрација на жртвите, особено на децата без придружба.

dobivaj vesti na viber

Повеќе од два милиони деца ја напуштиле Украина откако Русија ја нападна на 24 февруари, се вели во извештајот на 42 страници, составен од холандската организација за борба против трговијата со луѓе Ла ​​Страда, а нарачан од британскиот Фонд за слобода.

„Луѓето кои бегаат од војната, главно жени и деца, се крајно ранливи и се соочуваат со зголемен ризик од сексуална и трудова експлоатација бидејќи организираните криминални групи и индивидуалните профитери ги користат превирањата“, се вели во соопштението на групите.

Веќе има знаци на активност на трговија со луѓе од почетокот на војната „и веројатно е дека овие ризици ќе се зголемат во наредниот период, како што војната продолжува“, се вели во извештајот.

Студијата, заснована на истражување направено во март и април со помош на податоци од ОН и други, повика на „итна акција“ од европските влади и меѓународните агенции „да инвестираат во промоција на регистрацијата на бегалците за да се обезбеди брз пристап до мерките за заштита“.

Особено, малолетниците без придружба и децата одвоени од нивните семејства треба да се идентификуваат и регистрираат „што е можно порано“ и да се следат преку транзитните точки.

Во извештајот се повикува на спречување на посвојувања, што може да доведе до сексуална експлоатација на деца или нелегално посвојување – Напорите прво треба да се фокусираат на повторно обединување на децата со нивните семејства.

На другите ранливи групи, вклучувајќи жени, неукраински граѓани и членови на ромската заедница, треба да им се дадат соодветни информации за опасностите од трговијата со луѓе, се вели во извештајот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украина: Најголема размена на воени заробеници од почетокот на руската инвазија

А1он

Ердоган смета дека е можно да се отвори коридор за извоз на жито од Украина

А1он

Најмалку 10 лица загина при руски напад врз трговски центар во Кременчук

А1он

Шолц: Нема враќање на состојбата од пред рускиот напад врз Украина

А1он

Најмалку двајца загинати при руски напад врз трговски центар во Кременчук

А1он

Г-7 се обврза на поголема воена и финансиска помош за Украина

А1он