Банката на британскиот политичар му ја затвори сметката, една од причините и пријателството со Новак Ѓоковиќ

Од:

Банкарските сметки на британскиот политичар Најџел Фараж била затворени откако приватната банка Coutts одлучи дека неговите ставови „не се совпаѓаат со нивните вредности“, покажуваат документите до кои дојде поранешниот лидер на UKIP. Во документот на банката за неговиот случај дури се споменува и Новак Ѓоковиќ

Тој беше „напуштен“ од Комитетот за репутациски ризик откако го разгледале досието со детали за коментарите на Фараж за Брегзит, неговото пријателство со Доналд Трамп и неговите ставови за правата на ЛГБТ, меѓу многуте причини поради што заклучиле дека не бил „компатибилен со Коутс“.

Во информативниот документ дури се споменува и пријателството на Фараж со Новак Ѓоковиќ, како доказ дека тој не е „инклузивен“ како банката.

На почетокот на овој месец, Би-Би-Си и Фајненшл Тајмс објавија тврдења дека затворањето на сметките е поради тоа што паднале под финансискиот праг што го бара банката. Би-Би-Си се повикува на извори „упатени“ со одлуката на Coutts.

Сепак, на 40 страници документи доставени до Фараж откако тој поднесе барање за пристап до случајот, банката постојано наведува дека тој „ги исполнува критериумите на ЕК [економски придонес] за комерцијално задржување“.

Фараж ја обвини приватната банка дека „лаже“ за вистинската причина, велејќи дека документите покажуваат дека одлуката била политички водена.

Тој го опишува документот како „извештај за надзор во стилот на Штази“ и забележува дека зборот Брегзит се појавува во извештајот 86 пати – што тој вели дека „можеби ни кажува сè што треба да се знае“.

„Помеѓу 2014 и 2016 година, кога првпат работев со Coutts, никогаш немаше никакви проблеми. Откако Брегзит стана реалност, сè се смени“, пишува тој.

Записникот од состанокот на Комитетот на Coutts одржан на 17 ноември 2022 година гласи: „Комитетот не го сметаше континуираното банкарство на Најџел Фараж за компатибилно со Coutts со оглед на неговите јавни ставови кои беа во спротивност со нашата позиција како инклузивни организации“.

„Ова не беше политичка одлука, туку фокусирана на инклузивноста и целта.

Фараж рече дека му кажале дека не се третира како политички експонирана личност (ПЕП) – правен термин за клиентите кои се сметаат за ризични од политички причини – но во досието конкретно било наведено дека тој е таков.

Фараж продолжува да пишува: „Кој во Coutts мислеше дека е паметно да ги храни пријателските медиуми со отворени лаги за мене, сериозно погрешно ја процени ситуацијата“.

Документот содржи 39 референци за Доналд Трамп, а Фараж рече: „Фактот што го поддржувам Доналд Трамп е дел од ова тврдење“.

Тој, исто така, наведува дека го сметаат за „ксенофобичен и расист“ и дека постојано има тврдења дека бил фашист во школските денови и дека во минатото кажал работи кои се „невкусни и сè повеќе надвор од допир со поширокото општеството“.

Фараж пишува дека досието „личи многу како предистражна постапка подготвена од обвинителството во случај против криминалец. Тие правеа месечни проверки на печатот. Моите профили на социјалните мрежи беа следени. Се што се сметаше за „проблематично“ беше снимено. Ме следеа“.

Тој не е единствениот десничар кому му се ускратени банкарските бенефиции. Ториевците открија дека на нивните деца им било кажано дека не можат да имаат сметка откако банките го спомнале нивното потекло, а на десетици други луѓе им биле затворени сметките без објаснување.


Фараж продолжи: „Оваа приказна не е само за мене. Може да бидете следниот..ако оваа ситуација не се контролира, ќе се упатиме кон социјален кредитен систем во кинески стил каде што само оние со „вистински“ ставови им е дозволено целосно да учествуваат во општеството“.

Комитетот на Coutts одлучи да го избркаат и да ги затворат неговите лични и деловни сметки кога ќе му заврши договорот за хипотека оваа година.

Фараж сега вели дека не може да добие сметка во која било друга банка, бидејќи 10 банки го одбија откако Coutts ги повлече своите услуги.

На членовите на неговото семејство, исто така, им биле одбиени сметките во други банки, а на еден член на семејството му било кажано дека неговата сметка се затвора.

Coutts, чии клиенти вклучуваат членови на кралското семејство, е дел од NatWest Group plc, кој е во 39 отсто во сопственост на даночните обврзници откако владата ја спаси компанијата во 2008 година.

Фараж во видеото објавено на социјалните мрежи рече: „Мислев дека целта на компаниите е да им вратат дивиденди на своите акционери, а во овој случај тоа сме вие ​​и јас.. ние сме акционери, но повеќе им пречат знамињата на виножитото и популарноста на вечерите во Челзи, наместо да работиме на профит“.

„Според тонот на овој документ, јас мора да сум едно од најлошите човечки суштества што некогаш ја населиле оваа планета. Но, претпоставувам дека ако сте висока средна класа, богат, Лондон, метрополитенска елита, може да ме гледате на тој начин, иако дали тоа има врска со банкарството и трговијата, навистина не знам“.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ се пласираше во финалето на Вимблдон

(ВИДЕО) Трет пат ме прашуваш истото: Новак замина сред интервју на ББС

ВИДЕО: Најџел Фараж во хаос по изборите: Граѓаните го навредуваа, тој им викаше дека се досадни

Предраг Петровиќ

Новак Ѓоковиќ се пласираше во третото коло и израмни уште еден рекорд на Ферер

Новак Ѓоковиќ ќе игра на Вимблдон

Предраг Петровиќ

Новак се откажува од Ролан Гарос