Бајден: Верувам дека сме блиску до договорот за ослободување на заложниците

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека верува оти договорот за ослободување на некои заложници кои ги држел Хамас во Газа е блиску.

На прашањето на новинарот дали договорот е близок, Бајден одговори: „Верувам дека е“.

Премиерот на Катар, клучен посредник меѓу Израел и Хамас, изјави за време на викендот дека само „многу ситни детали“ треба да се испеглаат во договорот.

Околу 238 заложници се уште се во Газа.

Би можело да ве интересира

Демократите собраа „одбор против Бајден“, целта е да се смени кандидатот за претседателските избори

ВИДЕО: Долгоочекуваната прес конференција требаше да го спаси Бајден, направи два гафа

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Клучен самит на НАТО, Бајден порача дека Русија нема да победи

Катерина Ѓуровски

Најмалку 29 лица загинаа во израелски напад врз училиште во Кан Јунис

Трамп очекува Бајден да не се откаже од кандидатурата „Не му можат ништо“

Во жестоките израелски напади врз градот Газа загинаа десетици цивили