Бајден: Верувам дека сме блиску до договорот за ослободување на заложниците

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека верува оти договорот за ослободување на некои заложници кои ги држел Хамас во Газа е блиску.

На прашањето на новинарот дали договорот е близок, Бајден одговори: „Верувам дека е“.

Премиерот на Катар, клучен посредник меѓу Израел и Хамас, изјави за време на викендот дека само „многу ситни детали“ треба да се испеглаат во договорот.

Околу 238 заложници се уште се во Газа.

Би можело да ве интересира

ОН: Околу 75 отсто од жителите на Газа принудени да ги напуштат своите домови

Израел тврди дека уништил 500 тунели на Хамас во Газа

Горан Наумовски

Хамас: Во нападите во изминатите 24 часа загинаа 700 луѓе, многумина се заробени под урнатините

Горан Наумовски

УНРВА: Во Појасот Газа има околу 50.000 бремени жени

Макрон: Војната со Хамас ќе трае 10 години

ОН: 160 Палестинци загинаа во два напади во еден ден