Бајден по пресудата: „Горд сум на мојот син“

Од:

Претседателот Џо Бајден се огласи откако неговиот син Хантер Бајден беше прогласен за виновен по сите три точки од обвинението дека не пријавил дека употребува дрога кога купил револвер во 2018 година.

„Ја прифаќам одлуката на судот, но сепак сум горд на мојот син“, изјави американскиот претседател Џозеф Бајден откако судот го прогласи неговиот син Хантер за виновен.

„Како што реков минатата недела, јас сум претседател, но исто така сум и татко. Џил и јас го сакаме нашиот син и многу сме горди на човекот што тој е денес“.

„Ние секогаш ќе стоиме со Хантер. Ќе го прифатам исходот од овој случај и ќе го почитувам судскиот процес“, додаде претседателот Џо Бајден.

Хантер Бајден сега се соочува со 25 години затвор и парична казна од 750.000 долари. Медиумите јавуваат дека за првпат прекршителите ретко добиваат затворски казни.

Против синот на актуелниот американски претседател беше поднесена пријава поради пиштолот што го поседуваше 11 дена. Бајден незаконски купил „Колт кобра“ во октомври 2018 година. Набавката не е направена законски бидејќи Хантер дал лажна изјава на продавачот дека не е корисник на дрога, иако во тој момент користел наркотици.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Трамп ја прифати републиканската номинација: „Бајден ќе почне трета светска војна“

Катерина Ѓуровски

Бајден има корона

Првото истражување на јавното мислење по обидот за атентат: Трамп во водство пред Бајден

(ВИДЕО) Бајден кратко и се обрати на нацијата: Разговарав со Трамп, благодарен сум што е добро

Бајден и се обрати на нацијата од својот дом: „Се обидов да дојдам до Трамп“

Демократите собраа „одбор против Бајден“, целта е да се смени кандидатот за претседателските избори