Бајден на рутински преглед пред закажаните претседателски избори во САД

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден рече дека ќе биде подложен на рутински преглед во воената болница во Мериленд во среда, а резултатите ќе бидат внимателно следени додека 81-годишниот маж ќе бара реизбор во ноември.

Белата куќа соопшти дека ќе објави писмено резиме на рутинскиот годишен испит на демократскиот претседател во среда.

Овогодинешниот преглед доаѓа бидејќи Бајден најверојатно повторно ќе се соочи со поранешниот републикански претседател Доналд Трамп (77) на изборите на 5 ноември.

Двајцата кандидати меѓусебно се обвинуваат за слабеење на нивните ментални способности. Последниот ривал на Трамп за републиканската номинација, 52-годишната Ники Хејли, рече дека и двајцата кандидати се премногу стари за Белата куќа и дека треба да се подложат на когнитивни тестови.

Лекарите го прогласија Бајден за здрав и „подобен за должност“ за време на медицинскиот преглед минатата година, кој вклучуваше отстранување на лезија од градите на претседателот, и кој исто така рече дека Бајден нема постојани симптоми на Ковид откако се зарази со коронавирусот во 2022 година.

Би можело да ве интересира

Бајден: Канибалите го изедоа вујко ми

(ВИДЕО) Нов гаф на Бајден: И се заблагодари на „Чехословачка“

Бајден е горд на проширувањето на НАТО до границите со Русија

ВИДЕО: Бајден го нарече пристапот на Нетанјаху кон војната во Газа „грешка“

Катерина Ѓуровски

Бајден се закани, Нетанјаху дозволи кордори за влез на помош во Газа

Бајден: Да ја заштитиме Украина од месарот Путин