Бајден: Ќе продолжиме да вршиме притисок врз Путин со воведување историски санкции

Од:

САД и Канада имаат намера да продолжат да вршат притисок врз Русија со воведување санкции од „историски размери“, изјави американскиот претседател Џозеф Бајден.

„Ќе продолжиме да вршиме притисок врз Путин со воведување историски санкции и ограничувања“, рече Бајден на заедничката прес-конференција со канадскиот премиер Џастин Трудо.

Во исто време, Бајден исто така рече дека Америка ќе продолжи да испорачува воена и хуманитарна помош за Украина.

Американскиот лидер се осврна и на неодамнешната посета на кинескиот претседател Си Џинпинг на Москва, велејќи дека приближувањето меѓу Русија и Кина е „претерано“, додека Америка е далеку поуспешна кога станува збор за формирање сојузи.

„Какви обврски презедоа на себе во однос на економијата? Зошто се зголеми трговијата“, праша Бајден новинар кој побара од него да ја коментира средбата на рускиот и кинескиот претседател.

Инаку, американскиот претседател ја посети Отава помалку од една недела откако кинескиот претседател Си Џинпинг ја посети Москва.

Би можело да ве интересира

Бела куќа: На Бајден му e добро откако падна во Колорадо

ВИДЕО: Бајден повторно падна, тројца му помагаа да стане

ВИДЕО: Жената која го обвини Бајден за сексуален напад пребега во Русија

Катерина Павлова-Николовска

Бојан Стојаноски: Бајден има плата од 31.000 евра, а Ковачевски и Груби ќе плаќаат 36.500 евра месечно за надзорник

Орце Костов

Москва: Само да не го изберат „типот со деменција“

Шолц: Се надевам дека Бајден повторно ќе победи на изборите

Ана Ололовска