Бајден го покани Трамп на ТВ-дуел: Разубави ми го денот пријателе, слушам дека си слободен во среда

Од:

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека нема да учествува во долгогодишната традиција на три есенски изборни конфронтации со противкандидат на претседателските избори организирани од двопартиската Комисија за претседателски дебати, но го покани републиканскиот ривал Доналд Трамп да одржи две претседателски телевизиски дебати во јуни и септември.

Бајден повикува на директни преговори меѓу изборните штабови на Трамп и Бајден за правилата што ќе важат за време на средбата еден на еден, а тој исто така предложи посебна дебата на потпретседателот во јули, објави Вашингтон пост.

„Доналд Трамп изгуби две дебати од мене во 2020 година, и оттогаш не се појави на дебата. Сега се однесува како да сака повторно да дебатира за мене. Па, разубави ми го денот, пријателе. Дури ќе го направам тоа двапати. Ајде да ги избереме датумите, Доналд, слушам дека си слободен во среда“, рече Бајден во видео пораката.

Трамп го покани Бајден на ТВ дуел минатата недела.

„Ајде да ги одредиме датумите сега. Подготвен сум да се појавам каде што сакате“, рече Трамп преку социјалните мрежи.

Претседателските избори во САД ќе се одржат во ноември.

Би можело да ве интересира

За Бајден случувањата во Газа не се геноцид

Бајден ја нарече скандалозна одлуката да се бара потерница за Нетанјаху и Галант

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Трамп повторно го исмејуваше Бајден, публиката се смееше

Трамп бара Бајден да помине тест за дрога пред нивниот ТВ-дуел

Бајден го осуди атентатот врз словачкиот премиер Роберт Фицо

Пекинг силно се спротивставува на зголемувањето на царините за кинеските стоки во САД