Азербејџан окупира област близу Карабах, изгубена пред скоро 30 години

Од:

Азербејџан соопшти дека нивни трупи влегле во погранична област со Нагорно Карабах, што беше предадена од ерменските сепаратисти по речиси 30 години, како дел од мировниот договор со посредство на Русија.

Денеска војниците влегоа во областа Агдам, една од трите кои Ерменците ќе ги предадат, објави Министерството за одбрана на Азербејџан. Вчера колони од ерменски војници и тенкови ја напуштија територијата.

Ереван, исто така, ќе го предаде регионот Келбајар меѓу Карабах и Ерменија на 25 ноември и регионот Лачин на 1 декември. Азербејџан и ерменските сепаратисти влегоа во шестнеделна крвава војна за Нагорно Карабах кон крајот на септември. Илјадници беа убиени, а многумина беа принудени да ги напуштат своите домови за време на конфликтот.

Минатата недела двете завојувани страни се согласија на рамката за ставање крај на конфликтот, со посредство на Русија. Москва испрати мировници во регионот и побара Ерменија да му ја предаде територијата на Азербејџан.

Би можело да ве интересира

Отстранети повеќе од 15 илјади мини во Нагорно Карабах

Ана Ололовска

Ерменија соопшти за 3.400 смртни случаи во војната во Нагорно Карабах

Ана Ололовска

Повеќе од 47.000 бегалци се вратија во Нагорно Карабах

Азербејџан инвестира 1,3 милијарди долари во обновата на Карабах

Ана Ололовска

Азербејџан соопшти дека извел антитерористичка операција во Нагорно Карабах

Ана Ололовска

Русија пријави прво кршење на договорот за прекин на огнот во Нагорно Карабах

Ана Ололовска