Америка изгласа помош за Украина, ова би можело да со смени текот на војната

Од:

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска гласаше за законот за дополнителна помош за Украина, дел од пакетот од 95 милијарди долари наменет за сојузниците ширум светот.

Демократите ја прославија одлуката со навивање и веење украински знамиња за време на гласањето. Што се однесува до републиканците, 101 беа за, 112 против, додека сите демократи, 210 од нив беа за помош на Украина.

Еден од предлог законите ќе обезбеди речиси 61 милијарда долари за помош на Украина и на другите во регионот во борбата против Русија.

Од тој вкупен износ, околу 23 милијарди долари ќе бидат искористени за обновување на американското оружје, залихи и капацитети, а повеќе од 11 милијарди долари ќе ги финансираат тековните воени операции на САД во регионот.

Речиси 14 милијарди долари ќе и помогнат на Украина да купи напредни системи за оружје и друга одбранбена опрема.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја поздрави новата американска помош за Украина.

„Благодарен сум на Претставничкиот дом на САД, на двете страни и на спикерот Мајк Џонсон лично, за одлуката што ја одржува историјата на вистинскиот пат.

Демократијата и слободата секогаш ќе имаат глобално значење и никогаш нема да пропаднат се додека Америка помага да се заштитат.

Виталниот нацрт-закон за американска помош усвоен од Домот денес ќе го спречи ширењето на војната, ќе спаси илјадници и илјадници животи и ќе им помогне на двете наши нации да станат посилни.

Само со сила може да се постигне само мир и безбедност. Се надеваме дека нацрт-законите ќе бидат поддржани во Сенатот и испратени до бирото на претседателот Бајден. Ти благодарам Америка!“, порача Зеленски.

Би можело да ве интересира

Треба да и дозволиме на Украина да гаѓа цели во Русија вели Макрон, реагираше Путин

Катерина Ѓуровски

Путин за НАТО земјите: „Ќе претрпат тешки последици… Треба да бидат свесни со што си играат“

Предраг Петровиќ

Русите ја прегазија првата линија на украинската одбрана на север, Киев започна истрага

Реакции од Италија: „НАТО не може да не принуди да убиваме во Русија, Столтенберг да поднесе оставка“

Предраг Петровиќ

Путин потпиша указ со кој ќе може да се запленува американскиот имот во Русија

Зеленски: Русија собира нови војници во близина на границата