Америка блиску до историска одлука за Украина, ова може да го промени текот на војната

Од:

По неколку месеци одложувања, Претставничкиот дом на САД е подготвен да гласа овој викенд за пакети од американската воена помош за Украина и Израел во вредност од десетици милијарди долари.

Како што пренесува Би-Би-Си, двата предлози имаат гласни противници во Конгресот, а надежите за донесување на овие одлуки зависат од кревката двопартиска коалиција која треба да ги надмине процедуралните и законодавните пречки.

Претседателот на Претставничкиот дом, кој е под контрола на републиканците, Мајк Џонсон, рече дека е решен да го доведе ова прашање на гласање, дури и ако тоа може да ја загрози неговата позиција како претседател.

Гласањето за Украина внимателно ќе се следи во Киев, кој со месеци предупредува на итната потреба од ново оружје, додека Русија истовремено напредува на фронтот.

Претставничкиот дом треба да гласа за конечното одобрување во недела навечер, по средноевропско време, а Сенатот под контрола на демократите може многу брзо да го одобри пакетот, можеби веќе овој викенд. Претседателот Џо Бајден вети дека ќе го потпише законот.

Предложениот пакет помош од Џонсон обезбедува 60,8 милијарди долари за Украина, 26,4 милијарди долари за Израел и 8,1 милијарди долари за индо-пацифичкиот регион, вклучувајќи го и Тајван. Претставничкиот дом ќе гласа за секој пакет поединечно, со што се зголемува можноста некои делови да бидат одобрени, а други не.

Што и да помине, ќе се комбинира во единствен нацрт-закон што ќе треба да го одобри Сенатот како целина пред да стигне до претседателот Бајден за негов потпис.

Џонсон, исто така, вети дека ќе воведе нацрт-закон за имиграциска реформа што ќе содржи одредби што ги фаворизираат конзервативните републиканци во обид да ја добие нивната поддршка за пакетот помош.

Но, се чини дека законот за границата нема да помине бидејќи ќе бара поддршка од две третини од Претставничкиот дом, пишува Вашингтон пост.

Анкетите покажуваат дека се поголем број републиканци се против секоја нова помош за Украина. Некои демократи и либерали се против воената поддршка за Израел. Иако тоа не го спречи Сенатот во февруари да усвои закон кој содржеше поддршка за двете земји, тоа е сосема поинаква приказна во Претставничкиот дом.

Џонсон има тенко мнозинство во Претставничкиот дом, а неколку порадикални републиканци и конзервативци најавија дека ќе ја поддржат неговата смена доколку гласа за нова помош за Украина. Овие напори ги предводи конгресменката од Џорџија и теоретичар на заговор Марџори Тејлор Грин, а со неа се и Томас Маси од Кентаки и Пол Госар од Аризона.

Досега, претседателот Џонсон не сакаше да ги предизвика своите десничарски критичари. Во средата, сепак, тој се предомисли, велејќи дека неговата цел е „да ја направи вистинската работа“.

Во меѓувреме, некои демократи кои се противат на израелската војна во Газа велат дека нема да дозволат САД да останат соучесници во конфликтот за кој велат дека е хуманитарна катастрофа. Актот за помош на Израел вклучува и хуманитарна помош од 9 милијарди долари, што може да придобие некои демократи.

Дозволувајќи одделни гласања за помошта за Израел и Украина, Џонсон се надева дека ќе им дозволи на пратениците да гласаат против одредбите што не им се допаѓаат без да пропадне целиот предлог-закон.

Администрацијата на Бајден предупредува дека ситуацијата во Украина е страшна. Армијата е при крај со муниција, а моралот е низок бидејќи руската армија добива на терен. Проблемите со немањето квалитетна противвоздушна одбрана се познати веќе подолго време.

„Постои многу реален ризик Украинците да ја загубат војната до крајот на 2024 година или да го доведат рускиот претседател Владимир Путин во позиција во која тој би можел да ги диктира условите на конфликтот“, рече директорот на ЦИА Вилијам Барнс за време на говорот во четвртокот.

Украинскиот премиер Денис Шмихал рече дека на неговата нација и е потребна помош „вчера, не денес или утре“ и предупреди дека Украина ќе падне без американска помош.

„Ова е клучен момент“, рече Џо Бајден во средата.

Во четвртокот вечерта, демократите им се придружија на поумерените републиканци за да обезбедат дека законот за олеснување ќе ја отстрани огромната процедурална пречка и покрај несогласувањето во конзервативните редови.

Вчера, слична коалиција на демократи и републиканци кои поддржуваат помош во целиот дом гласаа со 316-94 за да започне дебатата и конечното гласање за законот попладнево по американско време. Таквото мнозинство е позитивен показател дека гласањето за пакетот помош за Украина е на добар пат да биде усвоено.

Истовремено, ова би можело да му помогне и на Мајк Џонсон да ја задржи функцијата претседател на Претставничкиот дом, имајќи предвид дека дел од демократите би можеле да му се оддолжат со овие отстапки со тоа што ќе го поддржат како претседател на малцинството и во исто време да го спасат. од конзервативните републиканци кои „добиваат глава“.

Од украинска перспектива, овој напор на демократите би бил многу профитабилен

Би можело да ве интересира

Треба да и дозволиме на Украина да гаѓа цели во Русија вели Макрон, реагираше Путин

Катерина Ѓуровски

Путин за НАТО земјите: „Ќе претрпат тешки последици… Треба да бидат свесни со што си играат“

Предраг Петровиќ

Русите ја прегазија првата линија на украинската одбрана на север, Киев започна истрага

Реакции од Италија: „НАТО не може да не принуди да убиваме во Русија, Столтенберг да поднесе оставка“

Предраг Петровиќ

Путин потпиша указ со кој ќе може да се запленува американскиот имот во Русија

Зеленски: Русија собира нови војници во близина на границата