Алексеј Навални е префрлен во строга самица, забрането му е да има посетители

Од:

Рускиот опозиционер Алексеј Навални, кој е во притвор, денеска објави дека е преместен во строга самица, каде што ќе му биде забрането да има посетители во следните шест месеци.

Навални е еден од ретките опозициски личности во Русија, кој доби поддршка од јавноста со тоа што преку истраги утврди дека одредени политичари на власт се збогатиле на сметка на државата.

„Не сум имал ниту една посета во последните осум месеци, а вчера ми рекоа дека ќе бидам префрлен во самица максимум можен период од шест месеци“, објави на Твитер профилот на Навални, кој го уредуваат неговите соработници. .

„Таму не се дозволени посети. Тоа за мене значи повеќе од една година без посета. Дури и манијаците и сериските убијци кои отслужуваат доживотна казна имаат право на посета, само јас немам“, се вели во објавата на Твитер.

Навални е приведен во казнената колонија со максимална безбедност во Мелехово, на околу 250 километри од Москва, а неговите поддржувачи велат дека неговата здравствена состојба значително се влошила откако десетина пати бил префрлен во самица, наведува агенцијата.

Тој беше уапсен пред две години, по враќањето во Русија од Германија, каде што се лекуваше од труење со нервен отров од советската ера, а минатиот месец околу 500 медицински работници испратија отворено писмо до претседателот Владимир Путин во кое побараа на Навални да му се дозволи лекарски посети.

Весникот „Инсајдер“, кој излегува надвор од Русија, ги објави зборовите на адвокатот на Навални, Вадим Кобзев, кој тврди дека неговиот клиент изгубил седум килограми во затвор и има стомачни болки поради „масивни дози“ антибиотици.

Според Ројтерс, Навални, поранешен адвокат, а сега опозициски активист, е осуден на заедно 11 и пол години затвор поради две одделни обвиненија за измама, за кои вели дека биле измислени за да го замолчат, и неговата невладина организација против корупција. е забранет како екстремистички, пренесува Танјуг.

Би можело да ве интересира

Пресуда на Европскиот суд за човекови права: Русија не направила добра истрага за труењето на Навални

Ново судење на Навални за екстремизам, започнува следната недела

Ана Ололовска

ОН и порачаа на Русија: Навални има потреба од итна медицинска помош

Ана Ололовска

Навални: Ме обвинија за тероризам, ме чекаат уште 30 години затвор

Ана Ололовска

Шавединов: Навални e oтруен во затвор

Навални имал мистериозни симптоми, лекарите мораа да интервенираат во неговата ќелија

Ана Ололовска