Алексеј Данилов: Ситуацијата во Киев е под контрола на украинските вооружени сили

Од:

Секретарот на украинскиот Советот за национална безбедност и одбрана, Алексеј Данилов утрово изјави дека ситуацијата во Киев е под контрола на Вооружените сили на Украина.

Данилов нагласи дека во моментов во главниот град на Украина се водат активни борбени операции. Тој побара од граѓаните на Киев да останат смирени, да внимаваат и да не излегуваат на улица.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Путин потпиша указ со кој ќе може да се запленува американскиот имот во Русија

Зеленски: Русија собира нови војници во близина на границата

Украина ја истражува својата 125-та бригада: Тие се виновни што Русите напредуваат

Предраг Петровиќ

Полскиот министер за надворешни работи ја обвини Русија: Сакаат да влијаат на изборите во Европа

Предраг Петровиќ

Шолц призна: Се што можевме и дадовме на Украина, ракети Таурус нема да испорачаме

Предраг Петровиќ

Путин: Секогаш чекор пред непријателот