Институт за проучување на војната: Русија подготвува голема офанзива

Од:

Аналитичарите на Институтот за проучување на војната (ISW) веруваат дека Русија би можела да концентрира офанзива од големи размери во западниот дел на регионот Доњецк.

Нивната проценка е дека офанзивата би можела да започне кон крајот на пролетта или на лето. ISW исто така додава дека руските трупи ќе можат да започнат офанзива само во една оперативна област.

Украинските власти неодамна предупредија дека Русија ги зголемува силите долж оската Харков-Луганск, во близина на градовите Бахмут и Авдеевка, разурнати од војна, и во западниот дел на регионот Запорожје.

Сепак, ISW верува дека руските сили најверојатно ќе можат да започнат голема усогласена офанзива само во една оперативна област поради ограничениот број на воена сила и планирањето.

Покрај тоа, ISW забележа дека украинските сили се чини дека одбиле механизиран напад со големина на руски баталјон кај Авдеевка на 30 март, прв механизиран напад со големина на баталјон откако руските сили започнаа кампања за заземање на градот кон крајот на октомври 2023 година.

Руските сили, вклучително и единиците на рускиот 6-ти тенковски полк (90-та тенковска дивизија, Централен воен округ [MD]), наводно ангажирале 36 тенкови и 12 пешадиски борбени возила (ИВВ) во голем механизиран напад во близина на селото Тоненке на 30 март.

Во исто време, украинските сили за време на нападот уништија 12 руски тенкови и осум IFV, а рускиот фронтален напад не успеа да ги пробие украинските линии.

Аналитичарите веруваат дека способноста на Украина да ја одбие офанзивата од 30 март, особено во близина на Авдеевка, каде што украинските сили мораа брзо да се повлечат на нови одбранбени позиции по губењето на градот, е позитивен показател за способноста на Украина да се одбрани од идните руски напади од големи размери и очекуваната офанзива на Русија во летото 2024 година.

Би можело да ве интересира

Русите ја презедоа контролата врз селото Богдановка

Предраг Петровиќ

Стигна порака: „Новата американска помош нема ништо да смени во Украина“

Русија за американската помош: Ова дополнително ќе ја уништи Украина

Америка изгласа помош за Украина, ова би можело да со смени текот на војната

Катерина Ѓуровски

Америка блиску до историска одлука за Украина, ова може да го промени текот на војната

Катерина Ѓуровски

Руски воен репортер убиен во украинскиот напад со дронови