Трамп го тужи Си-Ен-Ен за клевета и бара 475 милиони долари

Од:

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп поднесе тужба за клевета против Си-Ен-Ен.

dobivaj vesti na viber

Трамп бара и отштета од 475 милиони долари, тврдејќи дека телевизијата спровела „кампања за клеветење“ против него.

Трамп тврди во неговата тужба, поднесена во Окружниот суд на САД во Форт Лодердејл, Флорида, дека радиодифузерот го искористил своето влијание како водечка телевизиска куќа за да го порази политички, објави Ројтерс.

Трамп во тужбата тврди дека Си-Ен-Ен користел клеветнички етикети против него како „расист“, „руски лакеј“, „бунтовник“ и „хитлер“.

Според Ројтерс, Си-Ен-Ен одби да го коментира случајот.

Би можело да ве интересира

Џек Смит именуван за специјален обвинител во истрагата против Доналд Трамп

Трамп ја започна својата трета претседателска кампања за Белата куќа

Трамп во вторник ќе ја објави својата кандидатура за изборите во 2024 година, потврди неговиот советник

Трамп е среќен што Маск го презел Твитер

Вашингтон пост: ФБИ во куќата на Трамп пронашле разузнавачки податоци за Кина и за Иран

Горан Наумовски

Конгресниот комитет му нареди на Трамп да сведочи и да ги предаде документите за нападот на Капитол

Горан Наумовски