vasilica

Видео Култура

(ВИДЕО) Повеќе од 500 години бркаат зли духови со клопотарци: Џоломари имаат обичај, не знаат од каде потекнува

Орце Костов
Намачкани со саѓи, со долги бели волнени бради и тешки клопотарци на себе, правејќи врева, џоломарите од тиквешкото село Бегниште ги бркаат злите духови и
Македонија

Дебарските жени кршеа василичарска погача, денеска децата суројчари во посета на православните домови

А1он
Дебранки синоќа кршеа василичарска погача, продолжувајќи ја традицијата воспоставена пред повеќе од три децении. Погачата ја подготви Илинка Трајановска, каде лани се падна паричката, а
Македонија

Вечер е Стара нова година, а утре Василица и Обрезание Господово

А1он
Православните христијани кои се водат според Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат Православната нова година, која почнува утре на Василица. Многу македонски семејства Василица ја
Македонија

Возобновени коледарски песни првпат за Василица во Бигорскиот манастир

А1он
Во Бигорскиот манастир пред владиката Партениј, игумен на Бигорската Обител, и со негов благослов, првпат ќе бидат изведени возобновени коледарски песни или каланди, на празникот
Македонија

Вечер е Стара нова година, а утре Василица и Обрезание Господово

А1он
Православните христијани, чии цркви го користат Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат Православната нова година, која почнува утре на празникот Василица. Многу македонски семејства Василица
Македонија

Македонците во Албанија ја одбележаа Василица

А1он
Македонците во Албанија традиционално го прославја празникот Свети Василиј Велики, со кој се означува почетокот на Новата година, според јулијанскиот календар. – Меѓу Македонците во
Македонија

Македонците во Јабука организираа „Македонска вечер“ за Василица

А1он
Македонците во Србија и годинава во Јабука, во близина на Панчево, по седми пат и годинава организираа „Македонска вечер“, на денот кога се прославува Василица,