turisticki agencii

Македонија

Туристичките агенции најавија протест доколку Владата воведе PCR тест за влез во земјава

А1он
Туристичките агенции преку соопштение најавија дека ќе протестираат доколку Владата ја усвои новата мерка за задолжителен ПЦР тест при влез во Македонија. „Туристичкиот сектор не
Економија

Објавени седум повици за финансиска поддршка за угостителскиот и туристичкиот сектор

А1он
Објавени се седум јавни повици за финансиска поддршка за угостителскиот и туристичкиот сектор. Јавните повици се однесуваат на туристичките агенции, туристичките водичи, естрадните уметници, компаниите
Македонија

Туристичките агенции со загуби над 80 проценти, ќе се приклучат на протестот на угостителите

А1он
Туристичките агенции имаат пад на прометот од 80 до 100 проценти, интересот за патување е сведен на минимум, а реализацијата на направените аранжмани е неизвесна
Економија

Бектеши нема да преговара со Грција, за граѓаните да останат дома за летување, туроператорите гневни

А1он
Туристичкиот сектор е крајно револтиран по изјавата на Министерот за економија, Крешник Бектеши кој денеска рече дека македонската влада нема да преговара билатерално со грчката
Македонија

Туристичките агенции апелираат да продожат мерките за поддршка на секторот

А1он
Лиценцираните туристички агенции и водичи се со крајно лимитирана деловна активност и се соочуваат со бројни предизвици и голема неизвесност. Туристичко-угостителската комора на Македонија апелира
Економија

Ваучерите за туризам ќе може да се користат и преку туристички агенции

А1он
Министерството за економија овозможи сите лиценцирани туристички агенции, кои сакаат да работат со ваучери за туризам, да може дополнително да се регистрираат на платформата „Дома
Економија

Туристичките агенции ќе протестираат ако државата не им помогне

А1он
Целосно отворање на границите, воведување протоколи како во останатите европски држави, неповратна финансиска помош од 500 евра за фирми до пет вработени и од 1.000
Економија

Туристичките агенции предлагаат мерки кои би им помогнале да опстанат поради корона кризата

А1он
Туристичките агенции најавија дека утре ќе достават предлог-мерки до Министерството за финансии и до Министерството за економија. Тие велат дека се меѓу најпогодените од корона