tramp; vojnici; venecuela

Свет

Мадуро: На северозападот од Венцуела уапсен шпион на ЦИА

А1он
Венецуелскиот претседател, Николас Мадуро, изјави дека уште еден американски шпион е уапсен во земјата, овој пат во северозаподната држава Фалсон. Мадуро на државната телевизија изјави
Свет

Могерини: Неприфатлива е воена интервенција во Венецуела

А1он
Високата претставничка на Европска Унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини изјави дека воена интервенција во Венецуела е неприфатлива за ЕУ. – Кризата во
Свет

Захарова: САД распоредуваат специјални сили во близина на границата на Венецуела

А1он
Руското Министерство за надворешни работи  ги обвини САД и неговите сојузници во НАТО поради најавата за можно вооружување на опозицијата во Венецуела. Портпаролката на руското
Свет

Американската војска достави помош на границата со Венецуела

А1он
Американската војска достави повеќе тони хуманитарна помош во колумбискиот град Кукута на границата со Венецуела. Помошта би требало да ја дистрибуираат приврзаниците на опозицискиот лидер
Свет

Трамп најави можност за испраќање војници во Венецуела, Каракас осудува

Кристијан Ландов
Официјален Каракас ја осуди изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп за можноста за испраќање војници во Венецуела, изјави венецуелската потпретседателка Делси Родригес. – Не прифаќаме