sicilija

Свет

ВИДЕО: Борба со големиот пожар на Сицилија, евакуирани домови, затворен аеродром

А1он
Италијанскиот остров Сицилија е погоден од големи пожари, поттикнати од рекордна горештина, поради што е наложена евакуација, а аеродромот е затворен. Чадот е забележан над
Свет

Етна еруптира, исфрла пепел, чад до 4.000 метри висина над Сицилија

А1он
Вулканот Етна на италијанскиот остров Сицилија денеска повторно еруптираше, исфрлајќи пепел и густ чад до 4.000 метри висина, соопшти Националниот институт за геофизика и вулканологија
Свет

Градоначалник во Сицилија поднесе оставка оти се вакцинирал преку ред

А1он
Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне, Николо Николози изјави дека поднесува оставка затоа што ја примил вакцината против коронавирус преку ред, пренесе италијанската агенција АНСА. –
Свет

Италија: Криумчареле дрога во возило на Брза помош

А1он
Полицијата во пристаништето Месина на Сицилија запленила 30 килограми марихуана која двајца криумчари се обиделе да ја прокриумчарат во возило на Брза помош. При качувањето
Свет

Гувернерот на Сицилија го затвори влезот на островот преку теснецот Месина

А1он
Гувернерот на Сицилија Нело Мусумеци денеска го затвори влезот на островот преку теснецот Месина. – Само полицијата, војската, здравствените работници и граѓаните кои користат превоз
Свет

Земјотрес на Сицилија, има повредени лица

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран во провинцијата Катанија на италијанскиот остров Сицилија. Епицентарот на земјотресот бил на територијата