sengen zona

Регион

Нехамер: Австрија го поддржува влезот на Хрватска во шенген зоната

А1он
Австрија ќе го поддржи членството на Хрватска во шенген зоната, изјави денеска во Загреб австрискиот канцелар Карл Нехамер, откако неговиот министер за внатрешни работи претходно
Свет

Австрија се противи на проширувањето на Шенген зоната со Хрватска, Бугарија и Романија

А1он
Австриското Министерство за внатрешни работи денеска соопшти дека земјата се противи на укинување на проверките на границите на Бугарија, Хрватска и Романија, кои се членки
Регион

Петков за Бугарија во Шенген зоната: Не ни веруваат затоа што со години ги лажевме

А1он
Бугарија ќе мора да изгради доверба со своите европски партнери за да влезе во Шенген зоната. Ова го изјави бугарскиот премиер Кирил Петков по средбата
Регион

Схинас: Бугарија, Романија и Хрватска се подготвени да влезат во Шенген зоната

А1он
Потпретседателот на Европската Комисија, Маргаритис Схинас, јасно порача попладнево дека Европската Комисија смета дека Бугарија, Романија и Хрватска треба да станат членки на Шенген зоната,
Свет

Европската комисија се подготвува да ја затвори Шенген зоната

А1он
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, потврди дека на маса е привремено затворање на Шенген зоната. По видеоконференцијата со лидерите од Г7 групата,
Свет

Јутарњи Лист: Европската комисија со зелено светло за влез на Хрватска во Шенген-зоната

А1он
Шест години по пристапувањето на Хрватска во Европската унија, Европската комисија денеска ја потврди подготвеноста на Хрватска за влез во Шенген просторот и даде зелено