pozari mkd

Македонија

Шекеринска од Криви Дол: Армискиот склад за резерви на муниција е безбеден, пожарот е ставен под контрола

А1он
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска го посети Криви Дол, каде е лоциран и армискиот склад за резерви на муниција кој вчеравечер беше под закана
Македонија

Не е пронајдено телото, ниту остатоци од жената за која се тврдеше дека изгорела во пожарот во Старо Нагоричане

А1он
Полицијата го заврши увидот во Старо Нагоричане, но не најде опожарено тело на жена, каки што пријави мажот со кого таа живеела. Од МВР велат
Македонија

Николов: Пожарот од Светиниколско се шири кон Штип, преземаме сè за негово гаснење

А1он
Поради силниот ветер, пожарот од Светиниколско, брзо се прошири накај штипскиот дел, информираше вечерва на социјалните мрежи градоначалникот на Штип, Сашко Николов. Пожарот беснее кај
Македонија

Пожарот во Богословец е изгаснат, но се шири на исток од селото

А1он
Пожарот во светиниколското село Богословец е изгаснат, но се движи кон врвот од планината Богословец и кон исток од селото, објави на Фејсбук Стојанче Ангелов,
Македонија

Влада: 15.000 литри млазно гориво и 5.000 литри нафтени деривати за ДЗС за справување со пожарите

А1он
Владата на денешната 96-та седница, одржана преку видеоконференциска врска, на барање на Дирекцијата за заштита и спасување, донесе Одлука за отстапување нафтени деривати од стоковните
Македонија

Жителите ги изгаснаа пожарите во Долно Соње, Добри Дол и Ракотинци, вечерва ќе дежураат

А1он
Градоначалникот на Општина Сопиште, Стефче Трпковски, на својот профил на Фејсбук соопшти дека се изгаснати пожарите во Долно Соње, Ракотинци и Добри Дол кои избувнаа