merki zemjodelstvo

Економија

Николовски: Подготвен е Национален план за поддршка на производството на храна со мерки за зголемено производство на стратешките земјоделски култури

А1он
Преку посебен „Национален план за поддршка на производството на храна“, ќе го зголемување производството на стратешките земјоделски култури, изјави министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство,
Економија

Финансиска поддршка за намалување на последиците од корона-кризата за производителите на јаболко, ориз, грозје и вино

А1он
Владата на Република Северна Македонија на денешната редовна 122-ра седница го утврди текстот на Предлог-законот за финансиска поддршка за намалување на последиците предизвикани од пандемијата
Македонија

Заев од Штип: Поддршка до 20 илјади евра за 265 млади земјоделци

А1он
Обезбедуваме поддршка до 20 илјади евра за 265 млади земјоделци, вложуваме 190 милиони денари во земјоделското производство, истакна премиерот, Зоран Заев, кој заедно со министерот
Македонија

Трипуновски апелира да им се исплатат субвенциите на тутунарите

А1он
Дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски во објава на Фејсбук апелира земјоделците да бидат приоритет при носење на одлуките на Владата во
Економија

Николовски: Нови мерки за поддршка во земјоделството со развојна компонента

А1он
Нови мерки во програмата за финансиска поддршка на земјоделството најави денеска ресорниот министер Љупчо Николовски. Проектираните субвенции, нивната висина и распределба, како што рече, ќе