makedonska filharmonija

Култура

Вработените во Филхармонија повторно протестираа пред Владата

А1он
Вработените во Македонска филхармонија и денеска излегоа на протест поради одлуката новоформираниот Џез оркестар просторно да биде сместен во објектот на оваа институција. Претседателот на
Култура

Концерт на Младинскиот оркестар на ЕУ и „Фамес“ со виолинистот Даниел Роланд

А1он
Во понеделник, 22 мај, со почеток во 20 часот, во концертната сала на Филхармонија заеднички концерт ќе одржат Младинскиот оркестар на Европска унија (EUYO) и
Култура

Оркестарот на Македонската Филхармонија повторно излезе на протест, обвинуваат дека министерката манипулира

А1он
Со настап пред Министерството за култура, оркестарот на Македонската Филхармонија, денеска повторно изрази незадоволство од одлуката за вдомување на новоформираниот Национален џез-оркестар во зградата на
Култура

Ивановска: Го поздравуваме формирањето на „Оркестарот за џез музика“, но не и нивно сместување во Филхармонија

А1он
Сместувањето на новоформираната национална установа „Оркестар за џез музика“ во објектот на Филхармонија не го поддржуваме, бидејќи се создаваат услови за едни на сметка на
Култура

Најубавите љубовни песни од Балканот со Македонска филхармонија

А1он
Овој четврток, со почеток во 20 часот оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи традиционалниот концерт по повод Денот на вљубените. Концертот е насловен „Севда“,
Култура

Џез фестивалот „Крај Вардарот Џез“ ќе се одржи во Македонска филхармонија

А1он
Годинашното, трето по ред издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“ ќе се одржи на 23 и 24 септември во Македонската филхармонија. Идејни творци на фестивалот