kurilski ostrovi

Свет

Русија планира да воспостави офшор зона на Курилските Острови

А1он
Русија има намера да формира слободна даночна зона на Курилските Острови, изјави вицепремиерот Јуриј Трутњев во интервју за весникот РБЦ. Курилските Острови се наоѓаат на
Свет

Противвоздушни системи С-300В4 распоредени на Курилските острови

А1он
Руските противвоздушни ракетни системи С-300В4 се распоредени на Курилските острови, објави прес-службата на Источниот воен округ (ИВО). Командантот на округот, Генадиј Жидко, претходно лично извршил
Свет

Вкупно 81 земјотрес регистрирани во близина на Курилски Острови

А1он
Серија земјотреси се регистрирани во близина на Курилските Острови во Тихи Океан. Од два часот утрово според московско време регистирани се вкупно 81 земјотреси, од
Свет

Земјотрес од 7,8 на Курилските Острови, објавена опасност од цунами

А1он
Спасувачки тимови евакуираат жители на севернокурилскиот остров Парамушир поради опасност од цунами, причинето од земјотрес со интензитет од 7,8 степени, јавија руски медиуми. Според нив,
Свет

Силен земјотрес во близина на Курилски Острови

А1он
Силен земјотрес со интензитет од 6,1 степени соред Рихтерова скала регистриран во близина на руските Курилски Острови, југоисточно од полуостровот Камчатка, соопшти Американскиот геолошки институт.
Свет

Силен земјотрес во Тихиот океан, во реонот на Курилските острови

А1он
Земјотрес со јачина од 6,7 степени е регистриран на 282 километри северозападно од Курилските острови, во океанот во близина на Далечниот исток, соопшти Геофизичкиот институт