kovacevski

Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски: Да се обединиме за да продолжиме по европскиот пат

А1он
Претседателот на СДСМ вечерва од Струмица го презентираше концептот европска Македонија која е економски силна, стабилна држава, полноправна членка на Европската унија. Тој во своето
Економија

Опозицијата блокира, Владата се задолжува: Ковачевски најави нови 400 милиони евра кредити

Орце Костов
Сто милиони евра од Европска банка за развој кои ВМРО-ДПМНЕ ги блокираше во Собранието веќе не и се на располагање на Македонија, рече премиерот Димитар
Македонија

Премиерот Ковачевски и лидерите од Западен Балкан во Берлин потпишаа три договори за мобилност за забрзан регионален економски раст и развој

А1он
Во рамки на Самитот за Берлински процес што се одржува денеска во Берлин, Сојузна Република Германија од страна премиерот и лидерите од земјите од Западен
Македонија

Ковачевски: Заедничкиот регионален пазар ја зголемува атрактивноста на регионот за странските инвеститори и овозможува развој

А1он
Самитот за Берлински процес е историски затоа што доаѓа во време на продолжена криза и од истиот се очекува да произлезат конкретни чекори кои ќе
Економија

Ковачевски: Континуирано носиме мерки за поддршка на граѓаните во услови на најголема економска криза

А1он
Континуирано носиме мерки за поддршка на граѓаните во услови на најголема светска економска криза, порача премиерот Димитар Ковачевски. Премиерот на својот фејсбук профил соопштувајќи за
Економија

(ВИДЕО) Ковачевски: Нови инвестиции на МЕПСО за сигурен пренос на електрична енергија за граѓаните и за компаниите

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски присуствуваше на настан по повод новата инвестиција на АД МЕПСО со која започнува процесот на дигитализација на преносната мрежа. Станува збор за
Економија

Ковачевски: Со поедноставените процедури за фотоволтаични централи ги стимулираме инвестициите во обновливи извори на енергија

А1он
Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска во Делчево ја посети една од најголемите компании во регионот од областа на дрвопреработувачката дејност, која постојано инвестира во
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски: Владата напорно работи оваа зима никој да не остане сам да се справува со кризата

А1он
Приоритет е како граѓаните ќе ја поминат претстојната зима, нема да треба никој да бира помеѓу струја и храна. Затоа Владата напорно работи оваа зима