islamski dzihad

Свет

Почина поранешниот лидер на палестински Исламски џихад, Рамадан Шалах

А1он
Поранешниот лидер на палестински Исламски џихад, Рамадан Шалах починал откако не успеа да се избори со болеста, јави телевизијата Ал-Манар. Шалах (62), од 1995 до
Свет

Примирјето помеѓу Израел и Исламски џихад траеше само еден ден

А1он
Израелски авиони синоќа повторно нападнаа цели на милитантната група Исламски џихад во Појасот Газа. – Нападите се изведени откако ракетни напади го прекинаа примирјето што
Свет

Нетанјаху до „Исламски џихад”: Запрете ги нападите врз Израел или уште повеќе ќе настрадате

А1он
Запрете ги нападите или ќе добиете уште повеќе удари, го предупреди денеска израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху палестинското радикално движење „Исламски џихад“, кое го ракетира Израел
Свет

Командантот на Исламик Џихад бил убиен додека спие, тврди неговиот татко

А1он
Таткото на командантот на екстремистичката група Исламик Џихад, Салим Абу ел Ата, изјави дека неговиот син Баха, кој е убиен во израелскиот напад врз Појасот
Свет

Исламски џихад влегува во војна со Израел по убиството на воениот командант Абу ел-Ата

А1он
Палестински Исламски џихад денеска соопшти дека се подготвува за војна со Израел откако во израелски воздушен напад рано утринава беше убиен нејзиниот командант за северот