imigracija

Свет

Во Израел тројно зголемена имиграцијата од Русија и од Украина

А1он
Имиграцијата во Израел од Украина и Русија тројно е зголемена по руската инвазија врз Украина, објави израелското Централно биро за статистика. Од 24 февруари, кога
Свет

САД ќе дадат вакцини, ама Мексико за возврат мора да ја „стегне“ нелегалната имиграција

А1он
Вакцините што администрацијата на претседателот Џо Бајден ги испраќа во Мексико се дел од договорот со јужниот сосед за спречување на нелегалната имиграција во САД.
Свет

Во францускиот Парламент почна дебатата за имиграцијата

А1он
Не се плашам да размислувам за идејата за квоти, изјави премиерот Едуард Филип во Националното собрание, на почетокот на расправата за имиграцијата. Националното собрание почна
Свет

Макрон сака да биде „хуман и ефикасен“ при решавање на прашањето за имиграција

А1он
На почетокот на есента, францускиот претседател Емануел Макрон, го стави на дневниот ред жешкото прашање на имиграција. Дебата во Националното собрание е закажана за во
Свет

Европско-африканска министерска конференција во Рим за проблемот со имиграцијата

А1он
Министри од 58 европски и африкански земји доцна синоќа разговараа во италијанскиот главен град Рим за проблемот со имиграцијата во рамките на „Процесот од Рабат“.