igri na srekja

Економија

Поради воведувањето на новиот закон за играње, на странските компании државата ќе мора да исплати 1,1 милијарди евра оштета

А1он
Со донесувањето на новиот закон со кој се предвидува минимално растојание од 500 метри меѓу образовните институции и објектите каде се приредуваат игрите на среќа,
Економија

Пропаднатиот закон за игри на среќа во Албанија се воведува кај нас

А1он
На вчерашна владина седница, а по предлог на Министерството за финансии, практично се усвојуваат предлог измените и дополнувањата на Законот за игри на среќа, со
Економија

Време е за демаскирање на „Антикоцкање“ од Тетово!

А1он
Периодичното појавување, служењето со закани и конструкции, дополнително ги потхрануваат сомневањата дека зад „Антикоцкање“ од Тетово се кријат политички и бизнис интереси. Додека целата економија
Економија

Отворено писмо на Здружението на вработени во сектор игри на среќа „Сакам да работам“

А1он
ПОЧИТУВАНИ СОГРАЃАНИ НЕКА НИ Е ЧЕСТИТ 1-ВИ МАЈ! Непосреден повод за ова наше обраќање е предлогот на политичката партија Алијанса за Албанците за измени на
Македонија

Антикорупциска бара да се разоткрие „шемата“ за кешот од игрите на среќа

А1он
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) во однос на годишните даночни пријави од игри на среќа денеска повикаа и апелираа да се води контрола
Економија

Во време на пандемија Групацијата Новоматик Македонија и Апекс Македонија го зголемија бројот на вработени за 21,7%

А1он
Индустријата игри на среќа не ја одминаа тешките економски последици предизвикани од светската пандемија со „Ковид-19“. Како и другите стопански гранки и економски оператори во
Економија

АПИС: Политички мотивирани предложените измени на Законот за игри на среќа пред локалните избори

А1он
Министерството за финансии упорно турка законски измени кои ќе ги мултиплицираат економските проблеми во државата. Предлогот законот за изменување и дополнување на законот за игри
Економија

Измените на Законот за игри на среќа ќе ја збришат индустријата- без работа остануваат повеќе од 8.000 луѓе

А1он
Предлог измените на Законот за игрите на среќа и забавните игри поставени на Единствениот национален електронски регистер на прописи (ЕНЕР) ќе ја збришат целата стопанска