g7

Свет

Г-7 најави нови санкции кон Русија ако не деескалира состојбата во Украина

А1он
Шефовите на држави или влади на седумте економиски најразвиени земји на синоќешниот Самит на Групата Г-7 во Брисел побараа ставаење крај на влијанието на Русија во деестабилизацијата
Свет

Меркел со закани до Русија за нови санкции ако ситуацијата во Украина не се подобри

А1он
Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави денеска дека нема да се поколеба да воведе економски санкции спрема Русија ако ситуацијата во Украина уште повеќе се дестабилизира.
Свет

Земјите од Г-7 подготвени да воведат дополнителни санкции против Русија

А1он
Земјите од групата на најразвиените светски економии Г-7 се подготвени да поддржат нови санкции против Русија доколку Москва ја ескалира кризата во Украина, изјави американскиот