furkan saliu

Македонија

Владата бара детална информација од МВР за настанот со новинарот Фуркан Салиу

А1он
На 15. седница, Владата на Република Северна Македонија ја разгледа Информацијата од Министерството за здравство, во врска со специјализантите по медицина, кои со сопствени средства
Македонија

МВР поднесе кривична пријава против новинарот и уредник Фуркан Салиу

А1он
Министерството за внатрешни работи денеска поднесе кривична пријава против новинарот и уредник на ПорталХ, Фуркан Салиу. Салиу и уште едно лице се осомничени за спречување
Македонија

Салиу: МВР поднело кривична пријава за попречување на службено лице, најверојатно ќе прават претрес во мојот дом

А1он
Само што не информираа дека МВР поднело кривична пријава за попречување на службено лице по член 382. Најверојатно ќе се бара претрес во просторите на
Македонија

Тошковски: Приведувањето на Салиу ќе биде испитано, но бил нападнат полициски службеник

А1он
Внатрешна контрола ќе го испитува постапувањето на полициските службеници во врска со приведувањето на новинарот Фуркан Салиу, изјави денеска во одговор на новинарски прашања министерот