entoni blinken

Свет

Хамас е единствената пречка за примирје во Газа тврди Блинкен

А1он
Палестинското исламистичко движење Хамас останува „единствената пречка меѓу луѓето во Газа и прекинот на огнот“ со Израел, изјави вчера американскиот државен секретар Антони Блинкен. „Чекаме
Свет

САД и Германија ги предупредија Израелците да не ја напаѓаат Рафа

А1он
Шефот на американската дипломатија Антони Блинкен вчера на средба со израелскиот министер за одбрана изјави дека САД се противат на офанзивата во Рафа. Блинкен нагласи
Свет

Блинкен во обид да договори примирје меѓу Хамас и Израел

А1он
Американскиот државен секретар Антони Блинкен оваа недела ќе го посети Блискиот Исток, соопшти Стејт департментот, во услови на напорите на Вашингтон да посредува за прекин
Свет

Американскиот шеф на дипломатијата доаѓа во Газа, Палестинците се надеваат на прекин на огнот

А1он
Палестинците во Газа се надеваат дека посетата на американскиот државен секретар Антони Блинкен на регионот конечно ќе доведе до прекин на огнот за да се
Македонија

Москва: Нема средба меѓу Лавров и Блинкен во Македонија

А1он
Москва објави дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Антони Блинкен нема да се сретнат на состанокот на ОБСЕ во
Македонија

Блинкен ќе ги претставува САД на состанокот на ОБСЕ во Скопје

А1он
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ќе ги претставува САД на состанокот на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во Скопје оваа недела, објави
Регион

Шефот на американската дипломатија го спореди Додик со Путин

А1он
Американскиот шеф на дипломатијата Антони Блинкен на Твитер го спореди претседателот на Република Српска и лидер на босанските Срби Милорад Додик со рускиот претседател Владимир