cheshka

Економија

Анѓушев во Чешка: Има можности за зголемување на соработката и повеќе инвестиции

А1он
Можности за проширување на економската соработка со Чешката Република има, особено во делот на пласирање домашни производи во оваа земја, интензивирање на соработката меѓу компании
Економија

„Шкода“ ќе гради фабрика во Бугарија или Турција

А1он
Чешката автомобилска индустрија „Шкода“ ќе изгради фабрика во Бугарија или Турција за производство на автомобили од нејзиниот бренд и на модели на „Фолксваген“, соопшти првиот
Македонија

Спасовски: Чешка даде најголема поддршка за време на мигрантската криза

А1он
Владата на Чешката Република за време на мигрантската криза даде помош за јакнење на техничките капацитети на МВР и е еден од најголемите поддржувачи на
Свет

Бабиш: Вишеградската група не се согласува Шефчовиќ да биде претседател на ЕК

А1он
Чешкиот премиер Андреј Бабиш денеска рече дека четири земји-членки на ЕУ од Вишеградската група не се согласуваат да го номинираат Словакот Марош Шефчовиќ за претседател