balticki drzavi

Свет

Балтичките земји и Полска го забранија влезот на руски државјани

А1он
Балтичките земји и Полска денеска им забранија на руските државјани да влезат на нивна територија, пренесува ДПА. Сите четири земји сега веќе не дозволуваат влез
Економија

Балтичките земји сакаат да ја забрзаат изградбата на морски ветерници

А1он
Во период на енергетска криза во Европа, шефовите на владите на осумте балтички земји во Копенхаген се договорија за големо проширување на енергијата на ветрот.
Свет

Балтичките држави протераа вкупно 10 руски дипломати

А1он
Естонија, Летонија и Литванија протераа 10 руски дипломати, соопштија денеска министрите за надворешни работи на трите балтички земји. Литванија протера четворица, а Летонија и Естонија
Свет

Земјите од Северна Европа ги отфрлија руските предлози за безбедност на континентот

А1он
Скандинавските и балтичките министри за одбрана оценија дека западните земји во никој случај не треба да се согласат со руските предлози за безбедносни гаранции во
Свет

Белорусија најави дека ќе им врати на балтичките држави за воведените санкции

А1он
Белоруското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека на еквивалентен начин ќе одговори на санкциите воведени од трите балтички држави врз белоруските власти, нарекувајќи ги