antikrizni merki

Економија

Владата усвои антикризни мерки за намалување на трошоците во јавниот сектор

А1он
Како дополнување на 26-те антикризни мерки, Владата на Република Македонија на денешната 28-ма седница усвои таргетирани мерки и препораки за намалување на трошоците во јавниот
Економија

Влада: Антикризните мерки веднаш дадоа резултати – од денеска пониски цени на горивата

А1он
„Новите 26 антикризни мерки на Владата, вредни 400 милиони евра веќе даваат резултат. Со усвоените измени и дополнувања на законите на ДДВ и за акцизата
Економија

(ВИДЕО) Бесими: Пониски цени на храната и горивата за заштитен стандард на граѓаните – намалени ДДВ и акцизата

А1он
Законските решенија од сетот мерки што Владата ги донесе неделава, а се однесуваат на намалување на ДДВ и акциза кај основните прехранбени производи и горивата
Економија

Бектеши: Има доволно количини на храна, цените на основните прехранбени производи и горивата ќе се намалат

А1он
Министерот за економија Крешник Бектеши денеска ја посети фабриката за производство на масло за јадење „Брилијант“ во Штип и направи увид како се спроведуваат одлуките
Македонија

(ВИДЕО) Мицкоски: Сетот мерки на Владата е задоцнет, нема да ја подобри состојбата

А1он
При денешната посета во општина Свети Николе претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање дали е доволен новиот сет мерки на Владата за
Економија

Ковачевски: За само 50 дена покажавме дека можеме и умееме да се справиме со предизвиците

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски во видео обраќање до јавноста се осврна на продлабочената економска криза, како и на пакетот од
Економија

(ВИДЕО) Каевски: СДСМ ги штити граѓаните и стопанството со 26 антикризни мерки вредни 400 милиони евра

А1он
„Во време на најголема глобална енергетска и економска криза СДСМ ги помага граѓаните и компаниите, ги ублажуваме последиците. Македонското Собрание ги усвои потребните законски измени
Економија

Владата донесе одлуки за примена на намалената акциза и ДДВ-то за енергенсите и за основните производи за исхрана

А1он
Владата информира дека на својата 27 седница, врз основа на прифатените измени и дополнувања во Законот за акцизи во Собранието, донела Одлука за определување на
Економија

СДСМ: Усвоени законските измени за антикризните мерки на Владата

А1он
Вчера вечер Собранието ги усвои потребните законски измени за акцизите и за ДДВ, кои ги предложи Владата. Со ова исполнети се правните услови за целосна
Економија

Велковски: Издржани антикризни мерки вредни 400 милиони евра за заштита на граѓаните во време на криза

А1он
Пратеникот на СДСМ Диме Велковски, во рамките на собраниската расправа посветена на законските решенија за намалување на ДДВ и за акцизите истакна дека најновиот финансиски