ajde

Македонија

„Оставка Елена Гошева“ ечи пред Уставен суд

А1он
„Усран суд“ се извикува пред зградата на Уставниот суд, неколку стотини демонстранти повторно протестираат пред судот барајќи оставка од претседателката Елена Гошева и останатите судии
Македонија

АЈДЕ: Да го одбраниме Уставот од Уставниот суд

А1он
„АЈДЕ – Платформата за граѓанска политика ги повикува сите слободоумни граѓани и граѓанки на Република Македонија масовно да учествуваат на саботниот протест пред зградата на
Македонија

(ВИДЕО) Протест: Оставка за џелатите на Уставот

А1он
Граѓани масовно дојдоа пред Уставен суд на протестот против одлуката на петмината судии да дадат можност претседателот на државата да може да помилува лица осудени
Македонија

АЈДЕ! во 12 часот да го одбраниме Уставот од Уставниот суд

А1он
Граѓанската платформа АЈДЕ! денеска во 12 часот повикува на нов протест пред Уставниот суд поради тоа што е прифатена иницијативата, претседателот на државата да може
Македонија

AЈДЕ: Да ја одбраниме државата од криминалците во власта!

А1он
Во понеделник, 29.02.2016 година, во 12.00 часот, продолжуваат протестите пред зградата на Уставниот суд. АЈДЕ ги повикува сите граѓани и граѓанки на Република Македонија масовно
Македонија

(ВИДЕО) Втор ден пред Уставен ечеше: Долу гробарите на Уставот!

А1он
Сирени, свирежи и силно тропање, луѓе што извикуваат „Мафија во робија!“, “Долу со гробарите на Уставот!“ „Оставка!“, „Апаши!“, „Вратете ги парите!“, можеше да се слушнат,
Македонија

ФОТО+ВИДЕО: „Ноќ на лицето на режимот“ пред Владата

А1он
Маскирани во лицата кои ги одбележаа прислушуваните разговори, активистите од граѓанската платформа „Ајде“ вечерва го изведоа протестниот перформанс „Ноќ на лицето на режимот“ пред зградата
Македонија

Протестен перформанс на „АЈДЕ!” пред Влада: „Ноќ на ЛИЦЕТО на режимот“

А1он
Граѓанската платформа „Ајде“, ги повикува сите граѓанки и граѓани, вечерва, сабота, 31 октомври 2015, во 21 часот, да учествуваат на протестниот перформанс пред зградата на
Македонија

(ВИДЕО) Бејкова: Ало началниче, нема да ги забраните бомбите

А1он
На протестот вечерва пред Собрание, каде се собраа и граѓани и активисти и политичари од опозицијата, се највија и нови протести против каква било цензура