Женскиот фудбалски национален тим ги освои првите три бода во квалификациите за ЕП

Женскиот македонски фудбалски национален тим го совлада Казахстан со 4:1 во денешниот натпревар од квалификациите за Европското првенство 2021.

На тренинг центарот „Петар Милошевски“ во Скопје, избраничките на селекторот Кирил Изов во првото полувреме по 28 минути игра поведоа со 3:0, и со тоа го решија прашањето на победникот.

Наташа Андонова и Гентијана Рочи дадоа по два гола. Во финишот, црвен картон доби Јулија Живиќ.

Наредниот меч на „црвено-жолтите“ е на 5 октомври против Србија, истотака во Скопје. По две кола, македонската женска селекција има три бода и гол разлика 4:4, бидејќи во првото коло загубивме од Австрија со 0:3.

Драмата околу Рубиалес не престанува-сега мајка му стапи во штрајк со глад

Бакнежот на претседателот на федерацијата предизвика револт по финалето на Светското првенство за жени

Шведска по четврти пат во историјата освои бронза на Светските првенства за фудбалерки