За Ѓоковиќ забранет и турнирот во Монтреал-бараат да прими вакцина

Од:

Организаторите на АТП турнирот во Монтреал изјавија дека има мали шанси Новак Ѓоковиќ да игра таму.

dobivaj vesti na viber

АТП Монтреал започнува на 8 август, а како еден од можните учесници се споменуваше српскиот тенисер.

Сепак, директорот на организацијата на турнирот, Ежан Лепиер, ја отфрли можноста српскиот тенисер да настапи на АТП турнирот во Монтреал.

„Ситуацијата е јасна – или Канада ќе ги промени правилата во врска со вакцинацијата или тој (Ѓоковиќ) ќе мора да ги засука ракавите и да ја прими вакцината. Сепак, не сметам дека ниту едно од тие две сценарија е веројатно“, изјави Лапиер за „Торонто“. Сонце“.

Жан-Ив Дукло, министер за здравство на Канада, рече:

„Правилата важат за сите. Секогаш има исклучоци, но.. Правилата важат за сите“, рече тој на прес-конференција.

Би можело да ве интересира

Надал се откажа: Немам избор

Роџер Федерер не му честиташе на Ѓоковиќ за титулата на Вимблдон

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Белграѓани го дочекаа Ѓоковиќ: Ги постигнав најголемите успеси, но сè уште сум гладен

ВИДЕО: Илјадници го чекаат Ѓоковиќ во Белград

Предраг Петровиќ

Ѓоковиќ да ги врати парите од наградниот фонд на Вимблдон

Предраг Петровиќ

Британските медиуми пред финалето со навреди за Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга

Предраг Петровиќ