За Ѓоковиќ забранет и турнирот во Монтреал-бараат да прими вакцина

Од:

Организаторите на АТП турнирот во Монтреал изјавија дека има мали шанси Новак Ѓоковиќ да игра таму.

dobivaj vesti na viber

АТП Монтреал започнува на 8 август, а како еден од можните учесници се споменуваше српскиот тенисер.

Сепак, директорот на организацијата на турнирот, Ежан Лепиер, ја отфрли можноста српскиот тенисер да настапи на АТП турнирот во Монтреал.

„Ситуацијата е јасна – или Канада ќе ги промени правилата во врска со вакцинацијата или тој (Ѓоковиќ) ќе мора да ги засука ракавите и да ја прими вакцината. Сепак, не сметам дека ниту едно од тие две сценарија е веројатно“, изјави Лапиер за „Торонто“. Сонце“.

Жан-Ив Дукло, министер за здравство на Канада, рече:

„Правилата важат за сите. Секогаш има исклучоци, но.. Правилата важат за сите“, рече тој на прес-конференција.

Би можело да ве интересира

Таткото на Федерер: Новак ни предизвика поголема болка од Рафа

Австралиската влада му дозволи на Ѓоковиќ да настапи во Мелбурн

Новак Ѓоковиќ на саемот „Винска визија на Отворен Балкан”

Горан Наумовски

Надал се откажа: Немам избор

Роџер Федерер не му честиташе на Ѓоковиќ за титулата на Вимблдон

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Белграѓани го дочекаа Ѓоковиќ: Ги постигнав најголемите успеси, но сè уште сум гладен