Роберт Левандовски е новиот „крал на стрелците“ во Германија. Го надмина и легендардниот Герд Милер кој речиси половина век го чуваше неверојатниот рекорд од 40 постигнати гола во текот на една сезона во Бундес – лигата. Полскиот интернационалец успеа да го надмине, постигна 41 и тоа во последната 90.минута од дуелот против Аугсбург (5-2) на крајот на сезоната.

„Не можам да верувам. Немам зборови да искажам колку сум среќен. Цел натпревар чекав шанса, се трудев, шутирав, а на крајот постигнав гол во 90. минута“, изјави Левандовски.

Баерн ја освои шампионската титула со 78 бода, седум повеќе од второпласираниот Лајпциг.

Левандовски подобри рекорд од 1969 година

Левандовски во клубот 100

Искусниот фудбалер – Макс Бенет Крузе по осум месеци пауза си најде нов клуб

Сефте за Лајпциг, гостински победи за Дортмунд и Леверкузен, Берлин го прегази Шалке