ВИДЕО: Крвава пресметка меѓу англиски и српски навивачи

Од:

Српски и англиски навивачи се судрија пред вечерашниот дуел на двете репрезентации. Летаа шипки, столици и шишиња од двете страни.

И додека еден дел од странските медиуми пишуваат дека се работи за конфликт меѓу англиски и српски навивачи, други јавуваат дека биле вмешани и албански навивачи, иако за ова засега нема потврда.

Искршени се неколку излози и тераси од кафулиња пред германската полиција да интервенира и да ја смири ситуацијата.

Српската фудбалска репрезентација по 24 години игра на ЕУРО, а прв ривал во Германија ќе биде селекцијата на Англија од 21 часот во Гелзенкирхен.

Српската селекција последен пат на Европско првенство играше во далечната 2000 година, а по речиси две и пол децении, тимот на Пикси на Драган Стојковиќ првиот натпревар во групата Ц ќе го одигра против актуелните вицешампиони на Стариот континент од 2021 година.

Би можело да ве интересира

Кукуреља го „спушти“ Невил: „Отидовме до крај, Гери“

Порака на Шкотска до Шпанците во пресрет на финалето – одмаздете им се на Англичаните за се што ви прават

Предраг Петровиќ

Олмо: „Не се плашиме од никого“

Предраг Петровиќ

Кој ќе биде најдобар стрелец на Европското во случај на ист број постигнати голови

Предраг Петровиќ

Холандија – Англија 1:2 – Англичаните го добија финалето на еврото во 90. минута

Горан Наумовски

Шпанија – Франција 2:1 – Олмо ја однесе Шпанија до финалето на Евро 2024

Горан Наумовски