Шпанија – Франција 2:1 – Олмо ја однесе Шпанија до финалето на Евро 2024

Од:

Шпанија е првиот финалист на овогодинешното Европско првенство.

Тие во полуфиналето со пресврт ја совладаа Франција со 2:1.

Сè важно видовме во првото полувреме.

Французите поведоа со раниот гол на Рандал Кол Муани, а израмни Ламине Јамал со прекрасен гол.

Дани Олмо им донесе пресврт и победа на Шпанците, па поранешниот играч на Динамо се претвори во херој, исто како во четврт-финалето.

Шпанија имаше одлична шанса за гол веќе во петтата минута, но ударот со глава на Фабијан Руиз од четири метри го промаши целиот гол. За тоа промашување следеше казната само три минути подоцна, а Французите одиграа речиси идентична акција како Шпанците при промашената шанса на Руиз.

Килијан Мбапе ја прими топката по левата страна, Хесус Навас беше далеку од него, а францускиот капитен со прецизен центаршут го пронајде Рандал Кол Муани, кој од пет метри постигна неодбранлив удар со глава за водство.

Сепак, избраниците на Луис Де Ла Фуенте успеаја многу брзо да ја вратат иницијативата, па во 21. минута израмнија. Ламине Јамал од околу 20 метри прекрасно го упати подалечниот агол и погоди со помош на стативата за 1:1. Тоа беше дебито на Јамалу за Шпанија, а со 16 години и 352 дена стана најмладиот стрелец во историјата на европските првенства.

На бранот на првиот гол, четири минути подоцна пробив Шпанија. Француската одбрана го расчисти центаршутот на Навас, но топката се одби директно до Дани Олмо, кој брилијантно се ослободи од голманот и шутираше кон голот, а неговиот удар од блокот на Жил Кунде заврши во мрежата. Иако голот првпат беше напишан како автогол на Кунде, УЕФА го промени во гол на Олм.

Би можело да ве интересира

Кукуреља го „спушти“ Невил: „Отидовме до крај, Гери“

Порака на Шкотска до Шпанците во пресрет на финалето – одмаздете им се на Англичаните за се што ви прават

Предраг Петровиќ

Олмо: „Не се плашиме од никого“

Предраг Петровиќ

Кој ќе биде најдобар стрелец на Европското во случај на ист број постигнати голови

Предраг Петровиќ

Холандија – Англија 1:2 – Англичаните го добија финалето на еврото во 90. минута

Горан Наумовски

УЕФА го испрати дома судијата Тејлор од Еврото откако пенал не досуди пенал за Германија против Шпанија