Унгарија со две победи над Норвешка се пласира на ЕУРО 2016

Фудбалската репрезентација на Унгарија со две победи над Норвешка успеа да избори пласман на ЕУРО 2016. Синоќа во реваншот Унгарците славеа со 2:1 и со вкупни 3:1 беа подобри од Норвешка.

Ова за Унгарија е прво големо натпреварување по пауза од 30 години, кога играа на Светското првенство 1986 година и прво Европско првенство по 1972 година.

На реваншот Унгарија поведе со голот на Тамаш Прискин во 14.минута, а потоа на 2:0 со автогол зголеми Маркус Хенриксен во 83.минута. Истиот фудбалер четири минути подоцна го постигна и почесниот гол за Норвешка.

Вечерва од реванш бараж дуелите играат Република Ирска и Босна и Херцеговина (1:1 прв натпревар), а утре се дуелите: Словенија – Украина (0:2) и Данска – Шведска (1:2).

Норвешки клуб мораше да помине 220 метри со автобус до европскиот натпревар поради едно бизарно правило

Фергусон: Секако дека се плашам од тоа

Нова катастрофа за Динамо: Ги „казни“ последнопласираниот Славен

Платини предложи револуционерна промена во фудбалот: Бројот на играчи да се намали од 11 на 10