СП 2017: Норвешка го совлада Бразил

На првиот натпревар од 4.коло на Светското ракометно првенство во Франција, попладнево Норвешка го победи Бразил со 39:26.

Бразилците беа рамноправен противник само во почетните минути, имаа и водство од 3:2, а потоа се одеше во прилог на Норвешка. На полувреме резултатот беше 18:13 за скандинавскиот тим, во средината на вториот дел разликата првпат беше двоцифрена (29:19), а на крајот и максимални плус 13.

За Норвежаните ова беше трет триумф, додека Бразил е со половичен ефект од две победи и два пораза.

До крајот на денот ќе се одиграат и другите два дуела од 4.коло во групата А: Полска – Јапонија, Русија – Франција (А група).

Распоред на другите денешни средби:

Словенија – Тунис, Ангола – Исланд (Б група);

Германија – Саудиска Арабија (Ц група) и

Катар – Аргентина (Д група).

Полска и Шведска домаќини на СП во ракомет во 2023

Македонската ракометна репрезентација со пораз од Белорусија го заврши настапот на СП

Лазаров: Го допревме дното

Македонските ракометари денеска против Словенија ја отвораат главната фаза на СП

Македонските ракометари поразени од Шведска на стартот на Светското првенство

Жарко Настоски

Мојсоски ги храбри ракометарите пред првиот натпревар во Египет: Горди сме на вас!